Bizi Takip Edin  METU NCC Instagram  Bizi Takip Edin  Bizi Takip Edin  METU NCC Youtube  METU NCC Youtube
Yeni Öğrenciler

Ücretler ve Ödeme

2014 - 2015  Akademik Yılı Öğrenim Ücretleri

LYS  ile yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerinin tamamlanması için aşağıda  belirtilen ücretin ödenmesi gerekmektedir. Tabloda belirtilen ücret 2014-2015  Akademik Yılı Güz Dönemi için belirlenmiş olan öğrenim ücreti ile birlikte şu  ücretleri de kapsamaktadır. Kimlik Ücreti (15 TL), Zorunlu Sağlık Sigortası  Ücreti (T.C. uyruklu öğrenciler için, 156 TL), Sağlık Hizmeti Katkı Ücreti (60  TL) ve İngilizce Yeterlik Sınavı Ücreti (25 TL).

                                                                               

      Giriş Tipi
T.C. Uyruklu ÖğrencilerK.K.T.C. Uyruklu Öğrenciler
%100 Burslu256    TL100    TL
%50 Burslu4256  TL3100  TL
%25 Burslu6256  TL4600  TL
K.K.T.C. Kontenjanı-6100  TL

Not: ODTÜ mensuplarının çocukları KKTC uyruklu öğrenciler için geçerli ücretleri öderler.

Bu tabloda belirtilenler yalnızca öğrenim ücretidir. Öğrenciler ulaşım, konaklama ve diğer giderlerinden kendileri sorumludur.

Belirtilen ücretler 2014-2015 Akademik Yılı'nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerlidir. Öğrenim ücretleri Güz ve Bahar dönemlerinin başlangıcında iki eşit taksit halinde ödenir. ODTÜ KKK KDV'den muaftır. 2014-2015 Akademik Yılı'ndan sonra TL bazlı öğrenim ücretine yapılacak artışlar, o yılın Mayıs ayı için ilan edilen yıllık KKTC Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artışı ile, ABD  Doları bazlı öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar ise %10 ile sınırlı olacaktır.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bünyesindeki bir programa yerleştirilerek kayıt yaptıran  öğrencilere, 4 Eylül 2014tarihinden sonra kayıt sildirmeleri durumunda, yatırmış oldukları öğrenim ücreti iade edilmez.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda eğitim-öğretim Güz ve İlkbahar dönemleri olmak üzere iki dönemde yürütülür. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde Yaz Okulu'nda da bazı dersler açılabilir. Yaz okulu, burslu öğrenciler de dâhil olmak üzere, alınan kredi başına ayrıca ücrete tâbidir. Ancak öğrenim süreleri boyunca %100 burslu öğrenciler 8 kredi, %50 burslu öğrenciler 4 kredi ve %25 burslu öğrenciler 2 kredi  ücretsiz ders alabilirler.

Öğrenim Ücreti Ödeme Yöntemi ve Banka Bilgileri

Ödemeler, 25 Ağustos – 3 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılabilir. Öğrenim ücretleri Türkiye İş Bankası veya Garanti Bankası şubelerinde ODTÜ KKK on-line hesaplarına yapılacaktır. Bu hesaplara ilişkin bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Türkiye İş Bankası
"3B" Üniversiteler için online ödeme sistemi
Kurum Kodu:  006
Ödeme Türü: KKK
Dönem: 01/2014

Garanti Bankası
Kurum Kodu : 47 (Yalnızca Kurum Kodunun Verilmesi Yeterlidir.)

Kredi kartı ile internet üzerinden öğrenim ücretinin ödemesi mümkündür. Konu ile ilgili detaylı bilgi daha sonra bu sayfadan duyurulacak ve sistem 25 Ağustos 2014 tarihinde aktif hale gelecektir. Bankaların sağladığı taksitli ödeme seçenekleri aşağıdaki şekildedir: 

  • Creditwest Bankası Cardplus ile taksitli ödeme: 4 taksit mevcuttur. (Toplam banka maliyeti: %2,60)
  •  
  • Garanti Bankası anlaşmalı kredi kartları ile taksitli ödeme: 4 taksit  mevcuttur. (Toplam banka maliyeti %2,95)
  •  
  • İş Bankası anlaşmalı kredi kartları ile taksitli ödeme: 4 taksit  mevcuttur. (Toplam banka maliyeti %2,95)

Telefon talimatı ya da ATM'lerden yapılan ödemeler ODTÜ Öğrenci Bilgi Sistemi'ne yansımadığından bu yöntemlerle ödeme yapılmaması gerektiğini önemle hatırlatırız. Banka şubesinde başvurunuz esnasında herhangi bir sorun çıktığı takdirde lütfen banka görevlisine (İş  Bankası için 0392 661 19 55 no'lu telefondan, Garanti Bankası için 0392 660 3000 no'lu telefondan) konu hakkında bilgi alabileceklerini belirtiniz.

Yıllık öğrenim ücretleri Güz ve Bahar dönemlerinin başlangıcında iki eşit taksit halinde ödenir.

Öğrenim ücreti ödemelerini kredi kartı ile yapmak isteyen öğrenciler alttaki adresi kullanabilirler.

https://opay.ncc.metu.edu.tr/

 
Radyo ODTÜ KKS        
Yeşil Kampus